Bardzo dużo mówi się ostatnio o ekologicznych paliwach i odnawialnych źródłach energii, jakie są doskonałymi alternatywami dla tych zwyczajnych. Jest przy tym dużo plusów oraz minusów. Zazwyczaj przeszkodą jest rozbudowana technologia, która to dodatkowo bardzo często jest droga a także na dłuższy czas mało opłacalna. W takich dyskusjach zazwyczaj pojawia się tajemnicze zagadnienie – biomasa. A cóż to takiego jest?

Najprościej ujmując, to taki rodzaj paliwa ekologicznego ,które wytwarzane jest z organicznych produktów. Jest to aktualnie najstarsze i najszerzej rozpowszechnione odnawialne źródło energii na świecie. Do jej produkcji wykorzystać można w zasadzie wszystko. Począwszy od wszelkich odpadów z gospodarstwa rolnego, typu kompost, aż po specjalnie do tego celu sadzone rośliny. Biomasa przyjmuje zazwyczaj 3 formy – : stała, ciekła albo gazowa. Forma stała to na przykład brykiety wykorzystywane do palenia, które powstają z odpadków podczas obróbki drewna, gazowa zaś przyjmuje formę metanu lub dwutlenku węgla. Ostatnia posiada jednakże postać głównie alkoholi lub biodiesela produkowanego z oleistych roślin.

Tego rodzaju paliwa posiadają jedną niezaprzeczalną zaletę – są nieszkodliwe dla naszego środowiska. Tak pod względem używania, jak również wytwarzania. A dodatkowo pojawia się jeszcze jeden dodatkowy bonus w formie mądrego gospodarowania odpadami. Wytwarzamy ich zdecydowanie mniej.

Zobacz więcej: Dariusz Maciński

Share →